Falowniki Hitachi, Toshiba i inne

Falowniki, nazywane również przemiennikami częstotliwości to urządzenia służące do regulacji prędkości obrotowej silników elektrycznych asynchronicznych napędzających pompy, wentylatory, klimatyzatory, suwnice, nawijarki i wiele innych urządzeń. Oferujemy Państwu wysokiej klasy falowniki ze sterowaniem skalarnym oraz wektorowym. Nasze urządzenia z powodzeniem sprawdzają się w przemyśle i automatyce. Coraz częściej wykorzystywane są również w gospodarstwach domowych.

Falowniki renomowanych producentów

Dbając o zadowolenie naszych Klientów, oferujemy wyłącznie sprawdzone urządzenia pochodzące od renomowanych producentów. W naszym asortymencie znajdziecie Państwo falowniki Hitachi, Toshiba, LG oraz Hyundai. Wszystkie oferowane przez nas produkty niosą za sobą wiele zalet i korzyści. Poza sterowaniem w sposób płynny prędkością obrotową silnika, pozwalają na oszczędność energii elektrycznej, a także dają możliwość programowania rozmaitych parametrów, np. czasu rozruchu i hamowania, zmniejszenia lub zwiększenia momentu obrotowego silnika. Falowniki pozwalają także na zmniejszenie obciążeń dynamicznych w napędzie.

Instrukcje do falowników:

Falowniki są urządzeniami, których zadaniem jest zmiana prądu przemiennego o danej częstotliwości na prąd stały o regulowanej częstotliwości. Falownik stanowi część przemiennika częstotliwości służącego do przekształcania napięcia przemiennego sieci o stałej częstotliwości w napięcie stałe. Choć falowniki są tylko częścią składową przemienników, to w świadomości użytkowników funkcjonują jako jedno urządzenie, dlatego nazwy te stosowane są wymiennie. 

Właściwości przemienne falowników wykorzystywane są do napędzania różnego rodzaju silników elektrycznych, ponieważ regulowana częstotliwość napięcia wychodzącego z falownika umożliwia kontrolę momentu obrotowego. W efekcie silnik może pracować z większą lub mniejszą szybkością. Falowniki znajdują zastosowanie w urządzeniach takich, jak pompy, wentylatory, klimatyzatory, suwnice, nawijarki, a także wielu innych urządzeniach stosowanych zarówno w przemyśle, jak też w gospodarstwach domowych.  

Działanie falownika

Falowniki są niezbędne do prawidłowej pracy silników elektrycznych, które standardowo zasilane są prądem o określonej częstotliwości (najpopularniejsza to 50 Hz, a napięcie – 230 V). Jeśli chcemy, aby silnik działał zgodnie z naszymi preferencjami, konieczne jest podanie prądu o zmienionej częstotliwości. Falowniki zmieniają prąd przemienny o stałej częstotliwości na prąd stały o częstotliwości regulowanej w zakresie od 0 do 50 Hz. Ponadto mogą również automatycznie równoważyć poślizg zachowując stałą prędkość obrotową. Modele jednofazowe lub trójfazowe umożliwiają zmianę w zakresie od 0 do 50 Hz, ale bardziej zaawansowane falowniki są w stanie zwiększyć częstotliwość do ponad 80 Hz. Skutkiem ich zastosowania jest możliwość regulacji prędkości obrotowej silnika, a tym samym większa kontrola nad jego pracą.  

Zastosowanie falowników

Zastosowanie falowników sprawia, że urządzenia są lepiej programowalne. Dlatego też falowniki posiadają szeroki zakres użycia. Nowoczesne modele stosowane są w bardzo wielu urządzeniach. W przemyśle znajdziemy je w maszynach pracujących ze zmienną częstotliwością ruchu. Wykorzystuje się je także w urządzeniach AGD, co pozwala na dużą oszczędność energii. Bardzo często stosuje się je do regulacji prędkości obrotowej silników w pompach i sprężarkach. Modele jednofazowe i dwufazowe mogą również być użyte do regulacji obrotów silników w wentylatorach, wirówkach w mieszarkach, a także w pralkach. Urządzenia te mogą posłużyć do płynnego otwierania i zamykania bram automatycznych. Falowniki do silników pomagają w kontroli pracy napędu taśm produkcyjnych oraz różnego typu przenośników, w przypadku których wymagana jest regulacja szybkości działania. Falowniki znajdują ponadto zastosowanie w piłach, a odpowiednio zaprogramowane sprawiają, że korzystanie z tych urządzeń jest bezpieczniejsze, bardziej wydajne, a przede wszystkim mniej kosztowne.  

Rodzaje falowników

Wśród wszystkich modeli falowników wyróżnia się modele do silnika trójfazowego, jednofazowego, a także skalarne i wektorowe.  

Falowniki do silnika trójfazowego – zasilane jednofazowo i trójfazowo

W obrębie falowników do silników trójfazowych wyróżnia się modele zasilane jednofazowo oraz trójfazowo. Falowniki jednofazowe zasilane są z jednej fazy 230 VAC, i na wyjściu mają 3 fazy o napięciu międzyfazowym 230 V. Z kolei falowniki trójfazowe zasilane są z trzech faz 3×400 VAC, i na wyjściu falownika są także trzy fazy o napięciu międzyfazowym 400 V. Modele trójfazowe znajdują zastosowanie w większych aplikacjach, są częściej używane niż falowniki do silników jednofazowych. Ze względu na to zostały wyposażone w bardzo dużo funkcji, wśród których jest możliwość sterowania skalarnego i wektorowego czy funkcje wentylatorowo-pompowe.

Falowniki do silnika jednofazowego

Falowniki tego typu zazwyczaj zasilane są z jednej fazy i wykorzystywane do zasilania silników asynchronicznych jednofazowych. Znajdują zastosowanie w urządzeniach takich, jak pompy oraz wentylatory.

Falowniki skalarne

Działanie falowników skalarnych polega na utrzymywaniu stałego stosunku częstotliwości i napięcia zasilającego silnik. Stosowane są w prostych aplikacjach, w których nie jest wymagana dokładna regulacja prędkości obrotowej. Przykładami zastosowania mogą być wentylatory oraz pompy.

Falowniki wektorowe

Falowniki ze sterowaniem wektorowym są w stanie utrzymywać stałą wartość momentu obrotowego silnika w całym zakresie regulacji prędkości obrotowej. Oddzielne sterowanie momentem i strumieniem uzwojenia pozwala na dużą skuteczność działania. Falowniki tego typu dzielą się na sterowane bezczujnikowe oraz ze sprzężeniem zwrotnym. W pierwszym przypadku prędkość obrotowa obliczana jest na podstawie modelu matematycznego silnika elektrycznego, bez użycia dodatkowego czujnika. Tymczasem w przypadku przemienników ze sprzężeniem zwrotnym, sterowanie odbywa się na podstawie pomiaru aktualnej wartości prędkości mierzonej za pomocą enkodera inkrementalnego zamontowanego na wale silnika.  

Polecane modele falowników

Falowniki znajdujące się w naszej ofercie to wyłącznie sprawdzone urządzenia pochodzące od renomowanych producentów. Wśród polecanych modeli posiadamy falowniki Hitachi, Toshiba, LG oraz Hyundai. Wszystkie z oferowanych modeli, poza sterowaniem w sposób płynny prędkością obrotową silnika, pozwalają również na oszczędność energii elektrycznej. Umożliwiają ponadto programowanie różnego rodzaju parametrów, wśród których jest czas rozruchu i hamowania czy też zmniejszanie lub zwiększanie momentu obrotowego silnika. Falowniki przez nas polecane pozwalają na zmniejszenie obciążeń dynamicznych w napędzie. 

Zapraszamy do naszego biura w Warszawie, którym nasi specjaliści odpowiedzą na wszystkie Państwa pytania.
Na naszej stronie znajdą Państwo instrukcje do falowników znajdujących się w naszym asortymencie.